top of page

Jsem lektorka pilates a fitjazzu, tanečnice, cestovatelka, dobrodruh a také čtyřnásobná matka. Čtyři děti narozené během čtyř let vnesly do mého života mnoho radosti, ale také stresu a vyčerpání. Stále objevuji nové cesty, jak se tohoto stresu zbavit, jak uvolnit potlačované emoce a jak v tom každodenním shonu zůstat v kontaktu sama se sebou. Pohyb je mi na této cestě tím nejlepším průvodcem: skrze něj se udržuji v psychické i fyzické pohodě, lépe rozumím sama sobě a svým potřebám, zbavuji se všeho nepotřebného a nalézám radost a klid.

Cesta k vědomému pohybu aneb děti mají jasno

 

Moje cesta k vědomému pohybu je cestou okružní. TANEC, gymnastika, aerobic, jóga, pilates, TANEC. Jako malá jsem měla naprosto jasno, co mě baví a co chci dělat: tančím u tátovy hry na piano. Poslouchám ty krásné tóny a snažím se je ztvárnit pohybem a dát do toho svoje momentální pocity.  Postupně to ale zatlačím někam hodně dozadu a zasypu to vším tím co se má a nemá dělat, co se ode mne očekává, a přestanu poslouchat svoje srdce. Bude mi trvat ještě hodně dlouho, než se opět odvážím mu naslouchat. Dnes už mi nehraje k tanci táta (i když by určitě rád, kdybych za ním přišla), dám si do uší sluchátka, lehnu si do postele (na víc mi většinou nezbývají síly) a v duchu tančím na téma, které potřebuji zpracovat.

I moje cvičitelská dráha se točí v kruhu: začala jsem učit děti tančit (dnes to učí ony mne). Poté jsem mnoho let předcvičovala aerobic a různé posilovací formy cvičení. Jednoho dne jsem sebrala odvahu a začala učit tanec i dospělé. Postupně jsem ale začala být z toho neustálého hopsání po tělocvičnách unavená. Byla jsem zvyklá se na každé hodině úplně vydat a nedokázala jsem na hodinách energii taky čerpat, a tak jsem hledala nějakou kompenzaci a našla ji v józe. Udělala jsem si kurz powerjógy a učila střídavě tanec a jógu. Díky józe jsem našla klid, načerpala novou sílu a začala více rozumět vlastnímu tělu.

Dalším velkým impulsem, který dal do pohybu řadu věcí, bylo narození prvního potomka. Užívala jsem si svého miminka a současně jsem byla fascinovaná, jak se u něj rozvíjí pohyb. Inspirovalo mne to k tomu, že jsem se přihlásila na lektorský kurz pilates, kterému jsem se už chvíli věnovala, a kde jsem pod vedením zkušených fyzioterapeutek objevila naprosto novou dimenzi pohybu i práce s klientem. Pohltily mne pohybové principy tohoto cvičení, které jsem postupně zařadila i do svého každodenního života, a které přispěly k tomu, že jsem během 4 let v relativní fyzické pohodě odnosila, odrodila a odkojila 4 děti. Také mne nadchl koncept individuálního cvičení, kdy mohu vnímat tělo jako samostatnou jednotku a ne jenom součást pohybující se masy v tělocvičně. Díky pilates jsem pochopila řadu principů zdravého pohybu, jako např. dýchání či zapojování středu těla, o kterých jsem léta slýchávala v tanci i józe, ale teprve při cvičení pilates se mi podařilo je pořádně uchopit.

 

Co mne ale nejvíc posunulo k vědomému pohybu, byl příchod všech dětí. S každým dalším těhotenstvím a s každým dalším porodem jsem víc a víc rozuměla a vnímala své tělo a víc a víc si jej užívala. Děti mne taky přivedly zpět k tanci, tak jak ho vnímám já a jak jsem ho vnímala už v dětství.

Pohyb ve všech rovinách aneb rozhýbejme svá těla, mysl i život

 

Dlouho jsem hýbala pouze svým tělem: k fyzickému pohybu na hřištích a v tělocvičnách jsem postupně přidala i pohyb a život na nových místech – Francie, Dánsko, Skotsko, Island, Aljaška, Kanada.

Jednoho dne mi to přestalo stačit a stala jsem se matkou a začala objevovat zcela nový svět a jiné dimenze. Během 4 let se mi narodily 4 děti. To se toho dalo do pohybu dost, v podstatě nezůstal kámen na kameni. V březnu 2014 jsem pak vstoupila do online kurzu Výchova Nevýchovou a dala do pohybu postupně svou duši, emoce, vztahy, mateřství, i celkový pohled na svět. Našla jsem cestu k vnitřní svobodě, klidu a štěstí.

A během posledního roku jsem začala víc pracovat i se svou energií. Přispěly k tomu krom jiného kniha Ruedigera Dahlkeho Princip stínu a kurz Renaty Sahani Skálové Tajemství pánevního dna. Získala jsem odvahu vytáhnout na světlo i svoje nejtemnější stíny a rozhodla se nadále před nimi neutíkat, ale zpracovat je pohybem a hlasem. Začalo se mi taky dařit uvolňovat zablokovanou energii v  těle. Vrátila jsem se na začátek a opět používám tanec jako terapeutický a komunikační prostředek, způsob sebevyjádření, sdílení i meditace. Zanechala jsem za sebou dlouhá léta vtloukaný ideál propnutých špiček, nohou zvednutých až k uchu a pětinásobných piruet, a vymýšlím sestavy složené ze základních pohybů, při kterých zpracovávám svoje momentální emoce i dlouho opomíjená témata. A tak bych to ráda předávala i dál. Tanec je pro mne především radostí, radostí z pohybu, z vlastního těla, radostí ze života.

 

Můj pohyb na mateřské aneb jak to tedy zvládám s těmi 4 dětmi

 

Vstup do světa mateřství pro mne znamenal i změnu vnímání a praktikování pohybu. Pohyb zaměřený na shazování kil, estetickou dokonalost, honbu za výsledkem a vybití energie postupně nahradil pohyb zaměřený na hledání vnitřního klidu, objevování vlastního těla, užívání si samotné cesty, nikoli jen cíle, a dobíjení energie. Zjistila jsem, že skrze pohyb můžu ovlivňovat i všechny ostatní sféry svého života.

S jedním dítětem jsem ještě vedla i veřejné hodiny, ale jak začaly děti přibývat raketovým tempem, a počet rukou mých i manželových zůstával konstantní, přesunula jsem výuku do našeho obýváku: nejdřív jen naživo v podobě soukromých hodin, postupně pak ve mně uzrála i myšlenka natáčení online pohybových videí.

 

Během celého mateřství byl pro mne pohyb naprosto zásadní věcí, která zachraňovala moje fyzické, ale hlavně duševní zdraví. Takže i při vysokém počtu dětí v rodině a přes jejich nízký věk si držím jednu hodinu týdně, kdy si jdu sama zacvičit ven. Takřka denně věnuji zhruba 15min svému cvičení doma. Někdy děti spí, někdy mi lezou po všech částech těla a jsou pro mne dodatečným zpestřením, závažím či výzvou při udržení rovnováhy. Když muž vidí, že už to nedávám, zeptá se mne, zda si nechci jít ven zaběhat. Většinou mám sílu se jen zavřít v ložnici, dát sluchátka do uší a „jen“ si tak dýchat. Také se mi ohromně osvědčilo postavit se denně alespoň jednou na hlavu a podívat se na všechno z nové perspektivy.

A pak miluju pohybové kurzy a školení všeho druhu. Kromě obohacení mého pohybového světa jsou pro mne tou nejlepší relaxací. Většinu kurzů, které přispěly k pohybu, tak jak ho dělám a učím dnes, jsem si udělala na mateřské, s větším či menším počtem dětí. Vždycky jsem si myslela, že s dalším dítětem se už na žádný kurz nedostanu a vždycky se ukázalo, že opak je pravdou. Pochopila jsem, že všechno je možné a že se mi může splnit, cokoli si budu přát.

 

Mateřská v pohybu aneb jak vůbec vznikl nápad online videokurzů

 

Na samém počátku byl příběh jedné maminky, která se jednoho dne rozbrečela u vaření oběda pro své tři děti, protože si uvědomila, že sama ještě nesnídala. K tomu se přidal příběh můj: jednoho dne jsem se vzbudila a nemohla hýbat rukama. Vydrželo mi to skoro týden, týden, během kterého jsem se i přesto starala o 4 malé děti. Nebo se staraly ony o mne? Zachránila mne moje učitelka jógy, která mne naučila krátkou sestavu z hormonální jógy na oživení paží. Cvičila jsem ji každé ráno v posteli a za 3 dny jsem opět obě paže používala zcela bez omezení. Věřím, že samotná sestava byla jen částí úspěchu. To podstatné bylo v tom, že jsem prvních pět minut dne vyhradila sobě, že jsem opět sama sebe postavila na první místo.

 

To mne přivedlo k myšlence vytvořit krátké pětiminutové sestavy, které by si mohl člověk zacvičit kdykoli a kdekoli. Z vlastní zkušenosti vím, že to nejdůležitější a zároveň pro mne nejtěžší je postavit sama sebe na první místo. Nejdřív nasadit kyslíkovou masku sobě a pak teprve pomáhat ostatním. V letadle nám to letušky připomínají před každým letem. V běžném životě ta připomenutí přicházejí v jiné podobě, u mne např. v nefunkčních pažích, v záchvatech laryngitidy, v pocitech totálního vyčerpání. To vše na mne křičí: „Zastav se a začni se věnovat sama sobě, všechno ostatní pak přijde tak nějak samo“.

 

Z původní myšlenky točit krátká tanečně-protahovací videa pro přátele vznikla postupně myšlenka vytvořit online pohybové kurzy zaměřené na různá témata. Zapadl poslední dílek do mozaiky, kterou tvoří mj. knížka Tomáše Hajzlera Peníze nebo život, ve které jsem se dozvěděla, že člověk se kupodivu může živit i tím, co ho nejvíc baví a co je jeho vášní. Stáňa Mrázková, expertka na online podnikání, díky které jsem odhodila svou dlouhodobou námitku vůči učení a předcvičování, že je to příliš svazující, neboť jsem pochopila, že vůbec nemusím být svázaná časem či prostorem. No a nakonec online kurz Výchova Nevýchovou a moje čtyři děti, které mi dodaly odvahu jít si za svým snem!

 

Od té první myšlenky pětiminutových sestav mne zavalilo tisíce nápadů, co všechno bych chtěla zrealizovat. Prvním krokem na cestě za zdravějším a radostnějším tělem, pohybem i životem je sestava na uvolnění těla a mysli, neboť uvolnění je pro mne základem. Uvolnit – pustit – nechat plynout – důvěřovat. Následovat pak bude program Cvičení po porodu, protože tím se intenzivně zabývám posledních skoro 5 let. A co bude dál, se nechme překvapit.

bottom of page